Myslím, že hodně z vás zná ty typické sci-fi filmy, kdy někdo sedí u počítače a zběsile ťuká do klávesnice. Na černé obrazovce se objevuje rychlostí blesku zelený text s příkazy, díky kterým se dotyčná osoba někam hackne, nebo snad napíše část kódu k nějaké aplikaci. Ve skutečném životě je tento proces o hodně pomalejší. Bohužel ale koukat na někoho, kdo za celý den napíše pár řádek kódu, který sám o sobě ani nic nedělá, by diváka sci-fi filmu asi moc nebavilo.
Jestli vás stále láká stát se programátorem, tak díky tomuto článku snad zjistíte, zda je tento směr pro vás ten vhodný.
Předpoklady
Logické uvažování
Pokud je řešení problémů Vašim hobbym a nebo vás dokonce baví logické hádanky, bude to zřejmě tím, že máte logické uvažování. Také to znamená, že nejspíše častěji zaměstnáváte svou levou hemisféru. Ta se logickým uvažováním vyznačuje. Programování je prakticky o řešení problémů a rozkládání větších problémů na menší. Jestli to zní jako něco, co vám jde, tak tento bod splňujete a můžete se posunout na bod další.
Pokud ne, nemusíte hned zoufat. Mozek totiž funguje jako sval. Takže pokud nyní nejste na úrovni, kdy byste o sobě mohli hrdě prohlásit, že uvažujete spíše logicky, nevadí. Existují různá cvičení a vše je jen o čase a o tom, jak je silná vaše vůle tohoto dosáhnout a programátorem se stát.
Vytrvalost
Tato schopnost souvisí s bodem minulým ale i tím předchozím. Jde o to, jak moc jste vytrvalí v řešení daných problémů. Pokud jste typ člověka, který nedokáže nic dokončit a snadno se vzdává, tak ani práce programátora není pro vás. Naštěstí i vytrvalost je o tréninku. Člověk je často od přírody spíše nevytrvalý a opět je to o adaptováním se.
Sebevzdělávání se
Jestliže si myslíte, že se naučíte jeden programovací jazyk a to bude stačit, protože vás učení se nových věcí samo o sobě moc nebaví, tak jste na omylu. Nejen, že se tento obor stále vyvýjí a k daným jazykům je spousta knihoven a frameworků (více zase v dalším článku), často vám, v pracovním životě, nebude stačit znát jen jeden jazyk, a naopak po vás bude požadováno naučení se jazyka dalšího a rozvíjení svých dosavadních zkušeností. Prostě pojem stagnace v tomto směru neexistuje.
Práce v týmu na větších projektech
Tento bod je na konec pro hodně lidí, kteří to s programováním myslí opravdu vážně, ten nejtěžší. Dnes je práce v týmu základ. Teda pokud vyloženě nepodnikáte sami na sebe (opět info v dalším článku). Často jsou programátoři vnímáni jako vlci samotáři, ale pokud se již do tohoto oboru pustíte a začnete se kariérně posouvat a růst, tak se práci v týmu nevyhnete.
To by bylo pro tento zjednodušený seznam vše. Doufáme, že to alespoň někomu pomůže a urychlí rozhodování. 🙂 A pokud tyto předpoklady splňujete, můžete se dozvědět, jaký programovací jazyk si vybrat v tomto článku: http://www.followeleven.cz/jak-si-vybrat-programovaci-jazyk/